وحدت حوزه ودانشگاه
32 بازدید
موضوع: ارتباطات
نحوه تهیه : فردی
تاریخ نشر : Oct 12 2010 12:00AM
تعداد شرکت کننده : 0
89/07/20 - 00:32
شماره:8907190886
حجت‌الاسلام محمدامین پورامینی در گفت‌و‌گو با فارس:
درک متقابل زمینه تحقق وحدت میان حوزه و دانشگاه است

خبرگزاری فارس: یکی از پژوهشگران حوزه علمیه با بیان اینکه درک متقابل، زمینه تحقق وحدت میان حوزه و دانشگاه است، گفت: لازم است دستاوردهای علمی تازه در حوزه و جدیدترین مباحث اجتهاد در دانشگاه‌ مطرح شود و علاوه براین، دانشگاه در تشخیص موضوعات به حوزه مدد رساند.

حجت‌الاسلام والمسلمین محمدامین پورامینی، پژوهشگر حوزه علمیه قم در گفت‌و‌گو با خبرنگار آئین‌ و اندیشه باشگاه ‌خبری فارس «توانا» در خصوص تخصصی شدن حوزه اظهار داشت: تخصصی شدن حوزه یک نیاز مهم و از مطالبات جدی رهبری است.
وی ادامه داد: مقتضیات رشد بشری و نیازهای اجتماعی ایجاب می‌کند، افرادی که تبحر کافی در بخش‌های تخصصی دارند، در این حیطه گام بردارند و مثلاً مباحثی چون تفسیر، علوم قرآنی، فقه، فلسفه و موضوعات دیگر تخصص ویژه خود را نیاز دارد.
این محقق علوم دینی با بیان اینکه هر یک از ابواب فقه، چه در باب عبادات و چه در باب معاملات، بحث‌های خاص خود را می‌طلبد، تصریح کرد: عده‌ای باید در برخی از ابواب فقهی کار بیشتری انجام دهند؛ مثلاً در بخش اقتصاد، فقهی را می‌طلبد که بتواند نتیجه مطلوب‌تر و بهتر را داشته باشد و نزدیک‌تر به واقع باشد.
این مؤلف کتب دینی در رابطه با وحدت حوزه و‌ دانشگاه بیان داشت: در حوزه درسی امام صادق (ع) که 4 هزار شاگرد از درس ایشان بهره می‌بردند، بخش‌های تفسیر، فقه، تاریخ، علوم طبیعت، محیط زیست، پزشکی و کالبد شکافی مطرح می‌شد ولی به مرور زمان به خاطر نیازهای بشری، دانشگاه و دانشکده‌های مختلف شکل گرفت و رشته‌ها تخصصی شدند.
پورامینی با بیان اینکه اکنون حوزه نیز از دروس طبیعی فاصله گرفته است، خاطرنشان کرد: در راستای دستاوردهای علمی جدید باید با پشتوانه حوزوی در یک کار دسته جمعی حوزوی ـ دانشگاهی نظریه‌های جدید را به دنیا عرضه کنیم تا تمام این علوم در خدمت بندگان خدا، برای رسیدن به خدا به کار گرفته شود و با این بیان وحدت مورد نظر نیز تحقق یابد.
وی وجود درک متقابل میان حوزویان و دانشگاهیان را امری ضروری دانست و ادامه داد: یک جوان طلبه حوزوی و یک عالم حوزوی با یک استاد و دانشجوی دانشگاهی باید بتوانند با زبان یکدیگر آشنا شوند و بدانند علم و دانش، منحصر به جا و مکان نیست، بنابراین لازم است دستاوردهای علمی تازه در حوزه و جدیدترین مباحث اجتهاد نیز در دانشگاه‌ها مطرح شود و علاوه براین، دانشگاه‌ها در تشخیص موضوعات به حوزه مدد رسانند.
انتهای پیام/ک/

http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=8907190886