بهتر است هفتم صفر مجلس عزای امام حسن(ع) برپا شود
50 بازدید
موضوع: تاریخ و سیره
مصاحبه کننده : خبرگزار مهر
نحوه تهیه : فردی
تاریخ نشر : Nov 30 2014 12:00AM
تعداد شرکت کننده : 0

حجت الاسلام پور امینی در گفتگو با مهر:

بهتر است هفتم صفر مجلس عزای امام حسن(ع) برپا شود

شناسه خبر: 2432539 تاریخ مخابره: یکشنبه ۹ آذر ۱۳۹۳ - ۱۰:۴۹دین و اندیشه > آیین ها و تشکل های مذهبیمرحوم شیخ بهایی در توضيح المقاصد آورده است که شهادت امام حسن(ع) در ۷ صفر بوده است، در ۷ صفر در بیوت مراجع تقليد در قم و نجف مجالس عزا برپاست و حوزه های علميه و بازار تعطیل است.

به گزارش خبرنگار مهر، از دیرباز در حوزه هزار ساله نجف اشرف هفتم صفر را روز شهادت امام مجتبی علیه السلام می دانند و شیعیان عراق و سایر کشورها نیز در این روز برای سبط اکبر؛ امام مجتبی علیه السلام اقامه عزا می کنند اما در ایران شهادت سبط اکبر بیست و هشتم صفر است همزمان با رحلت پیامبر اعظم(ص). از طرف دیگر همزمان با عزاداری امام حسن(ع) در قم، نجف و کربلا طبق تقویم رسمی جمهوری اسلامی ایران ولادت امام موسی کاظم(ع) جشن گرفته می شود و از رادیو و تلویزیون تبریک گفته می شود. در گفتگو با حجت الاسلام والمسلمین محمدامين پورامینی از اساتيد و پژوهشگران حوزه علميه قم و عضو هیئت علمی مركز تخصصي ائمه اطهار (ع) به بررسی این موضوع پرداختیم که اکنون از نظر شما می گذرد.

متأسفانه روز هفتم صفر جلوه خوبي را نمي بينيم، از يك طرف به عنوان روز میلاد امام کاظم(ع) رادیو و تلویزیون تبریک می گوید، اما همزمان در شهرهای مذهبی مثل قم، کربلا و نجف از گذشته های دور مجالس عزاداری برپاست، و بازار به عنوان شهادت امام حسن مجتبي(ع) تعطيل است. این تبریک با این مجلس عزا همخوانی ندارد و به ذوق مي زند. در رابطه با روز شهادت امام حسن مجتبي(ع) دو نقل تاريخي است، يكي اينكه در روز ۲۸ صفر هست كه در تقويمها آمده است، و ديگر آنكه در ۷ صفر است، مرحوم شیخ بهایی در توضيح المقاصد آورده است که شهادت امام حسن(ع) در ۷ صفر بوده است، در ۷ صفر در بیوت مراجع تقليد در قم و نجف مجالس عزا برپاست و حوزه هاي علميه و بازار تعطیل است.

از طرف ديگر براي شهادت امام كاظم (ع) هم ۷ صفر آورده اند كه در تقويم ها آورده اند، و مشي صدا وسيما هم براساس آن است، ولي قول ديگري هم وجود دارد كه در ذي الحجه است، مرحوم كليني در كافي و برقي در محاسن و ديگران ولادت آن حضرت را پس از انجام مراسم حج امام صادق(ع) و در ابواء آورده اند، گرچه دقيقا معين نشده است ولي مي توان حدس زد كه پس از بيست وسوم ذي حجه است، بسيار مناسب است كه در هفته ولايت و يا پس از روز مباهله يك روز را به عنوان ميلاد امام كاظم (ع) داشته باشيم، و ماه ذي الحجه ماه شادماني است.

بنابراين چه اصراري است كه حتما روز ۷ صفر به عنوان ولادت آن حضرت گرفته شود؟ محرم و صفر ماه عزاست، و تبريك ناخوشايند است، البته باید برای وقت میلاد امامان(ع) برنامه های خوبی داشته باشیم و واقعا از این جهت کم و کاستی داریم. بعد از ماه محرم و صفر، ماه ربیع است که میلاد پیامبر(ص) در آنست، و يا ولادت حضرت زهرا(س) و دیگر ائمه(ع) را داریم که باید به خوبی جلوه شادي داشته باشد.

پس همان طور که به شهادتها اهمیت می دهیم در شادی ها هم باید در حد مطلوب جلوه شادی داشته باشیم. بنابراین پیشنهاد من است تبریک گفتن هیچ مناسبتی در ماه محرم و صفر ندارد. روايت شهادت امام حسن(ع) در این روز هم این بحث رامضاعف کرده است. شهادت امام رضا(ع) را در عراق ۱۷ صفر می گیرند که در ایران مرسوم نیست اما چون ۷ صفر هم میلاد و هم شهادت داریم جلوه بدی پيدا كرده است، بنابراین پیشنهاد من این است با توجه به اینکه تولد امام کاظم(ع) قول دیگری دارد اگر این قول به عنوان میلاد معتبر دانسته شود بسیار بهتر خواهد بود، تا در ۷ صفر مجلس عزای امام حسن(ع) به طور مستقل برپا شود وحق این امام مظلوم بهتر ادا شود و مجالس پرشور در امام مجتبی(ع) گرفته شود.

آدرس اینترنتی