گاندی و چه گوارا هم وامدار دعوت همگانی عاشورا هستند
65 بازدید
موضوع: تاریخ و سیره
مصاحبه کننده : خبرگزاری شبستان
نحوه تهیه : فردی
تاریخ نشر : Nov 8 2014 12:00AM
تعداد شرکت کننده : 0

سرویس : اندیشه
زمان :  ۱۳۹۳/۸/۱۷ - ۱۳:۱۶
شناسه خبر :۴۱۵۳۰۳

حجت الاسلام پورامینی در گفتگو با شبستان: گاندی و چه گوارا هم وامدار دعوت همگانی عاشورا هستند

خبرگزاری شبستان: گستره این نهضت، همگانی است، و دعوت ایشان فراگیر بود، و این مورد چیزی نیست که با مرور زمان کمرنگ شود، بلکه می تواند الهام بخش باشد و زمینه حرکت ملت ها را فراهم
کند.

خبرگزاری شبستان: «سبک زندگی حسینی با پیام هایی که دارد، ماندگار شده است و چیزی نیست که با مرور زمان کمرنگ شود بلکه با گذشت زمان جلوه گری آن بیشتر شده است و آن جلوه ها و پایه ها را ما می توانیم در محورهایی همچون ظلم ستیزی، آزادگی، عدالت خواهی، حق طلبی، امر به معروف و نهی از منکر ... بجوییم.» این جملات بخشی از گفتگوی ما با حجت الاسلام والمسلمين محمدامین پورامینی، محقق و پژوهشگر دینی است که مشروح سخنان وی در ذیل می آید:

آیا سبک زندگی حسینی برای امروز نیز کاربرد دارد یا سبکی آرمانی است که بشر حتی توان نزدیک شدن به آن را نیز ندارد؟

کاری که امام حسین (ع) انجام دادند کار ویژه ای بود که با آن عمق و سطح دید و تاثیرگذاری از غیر امام حسین (ع) ممکن نبود. چراکه چهره هایی سرشناس در آن زمان مانند عبدالله بن عباس و افرادی این چنینی بودند ولی آنها آن دید و حوزه تاثیرگذاری را نداشتند، و حتی در حد کمک رسانی هم پا پیش نگذاشتند چه برسد به اینکه بخواهند مستقل پا به عرصه بگذارند و اقدامات درخوری انجام دهند.

اما امام حسین (ع) یک کار اساسی انجام دادند آن هم مبارزه با اسلام اموی و اسلام وارونه که اگر ایشان این کار را نمی کردند آن چیزی که به اسم اسلام حاکم بود به عنوان اسلام به خورد تمام انسان ها تا ابدیت خورانده می شد. یکی از جملات معروف ایشان در زمان رخداد این فاجعه این بودکه "باید فاتحه اسلام را خواند اگر امت مبتلا به حاکمی مانند یزید باشد".

با این نگاه واقعه عاشورا بیانگر چه حقیقتی است؟

در واقع اگر ما این طور به نهضت امام حسین (ع) نگاه کنیم؛ مشاهده می کنیم ایشان نگاهی به درازای یک تاریخ داشته اند و تنها سال 61 قمری را نمی دیده اند، این مبارزه و این پرچمی که امام حسین (ع) برداشتند و برافراشتند در واقع برای همه زمان ها و مکان ها و بخصوص برای دوره کنونی کاربرد دارد، و در صحنه واقعيت جامعه نیز قابل لمس و تحقق است، زیرا یکی از مشکلاتی که هم اکنون کشورهای اسلامي و حتي برخي كشورهاي غيراسلامي و البته با نقشه و هدایت استكبار جهاني به سركردگي آمريكا گرفتار آن شده اند، حرکت های تکفیری است که اسم های مختلفی مانند بوکوحرام، القاعده، النصره ، طالبان و داعش .... دارند و همه دنبال یک هدف آن هم نشان دادن چهره انحرافی و امتداد اسلام وارونه و اموی بجای اسلام ناب محمدی هستند.

حضرت سیدالشهدا(ع) در سال 61 برای رويارويي با اسلام وارونه كه همان اسلام اموی است رهبري قيام  خونین کربلا را بر عهده گرفتند، که سخن گوياي آن حضرت (ع) در روز عاشورا هم ناظر به همين است، آنجا كه فرمودند: "وای برشما ای شیعیان ابوسفیان! یعنی وای برشما ای پیروان بنی امیه" اگر دین ندارید و از معاد نمی ترسید لااقل آزادمرد باشید". بنابراين، كساني كه مقابل آن حضرت (ع) به صف ايستاده بودند شيعيان ابوسفيان يعني طرفداران اسلام اموي بودند.

جان سخن در اين است كه امام حسین (ع) با تقديم خون خود و فرزندان و یاران باوفایشان خواستند اسلام اصيل كه همان اسلام نبوی و علوي است را زنده کنند، و آن را از اسلام حاكم اموي جدا سازد، که بخوبي اين كار انجام شد.

سبک زندگی حسینی از نظر تلاش برای استقرار عدالت و حق طلبی دارای چه ویژگی هایی است؟ و این مولفه را چطور مي توان پیاده کرد؟

سبک زندگی حسینی با پیام هایی که دارد، براي هميشه تاريخ ماندگار شده است، و چیزی نیست که با گذشت زمان کمرنگ شود، بلکه با گذشت زمان جلوه گری آن بیشتر شده است، و طرفداران آن بسيار فزوني يافته است، و آن جلوه ها و پایه ها را ما می توانیم در چند محور در نظر بگیریم: ظلم ستیزی، آزادگی، عدالت خواهی، حق طلبی، امر به معروف و نهی از منکر. 

گستره این نهضت، همگانی است، و دعوت ایشان فراگیر بود، و این مورد چیزی نیست که با مرور زمان کمرنگ شود، بلکه می تواند الهام بخش باشد و زمینه حرکت ملت ها را فراهم کند، همانگونه كه تجربه سياسي و واقعيت هاي تاريخي و اجتماعي مويد آن است، و در زمان انقلاب شعار ما این بود که نهضت ما حسینی است و گاندی هم می گفت: "من هر چه دارم از امام حسین (ع) یاد گرفته ام" و چگوارا هم عنوان کرده است: "که ما سال ها در پي شناخت و پيروي چنین شخصیتی بودیم و اشاره به امام حسین (ع) دارد".

عموما مسلمانان و پيروان ادیان آسمانی هم نسبت به امام حسین (ع)  علاقه نشان مي دهند، بنده در مکه با یکی از مسلمانان مصری صحبت می کردم که ایشان بیان می کرد: ما برای ولادت امام حسین (ع) در مسجد راس الحسین قاهره یک هفته جشن می گیریم که بعد از نماز عشا مردم به مسجد می آیند و تا اذان صبح به ياد و عشق امام حسین (ع) قرآن و تواشیح می خوانند، و حضور مردم خیلی باعظمت است اما متاسفانه پوشش رسانه ای ندارد .

بنابراین، عموم مسلمانان به امام حسین (ع) احترام می کنند، این نواصب و داعشی ها را هرگز به حساب اهل سنت نمي نويسيم، و اميدواريم علماي اهل سنت موضع صريح و قاطع مقابل اين جانيان و وحشيان كه چهره خشن از اسلام نشان داده اند بگيرند و آن را اعلام كنند، و نیز در زيارت میليوني اربعین شاهدیم که شخصيت هاي مسیحی هم به عنوان همراهی با مردم همگام می شوند. خود قضیه زیارت اربعين جهان را متحير و مدهوش خود ساخته است که چگونه 15 تا 20 میلیون نفر انسان به شهري مي روند كه امكانات آن محدود و امنيت آن كامل نيست، اين تنها عشق و معرفت است که باعث حرکت مردمي می شود كه از مشكل فقدان امنيت نهراسد؛ و اين حركت كه از علامت هاي ايمان شمرده شده است، چقدر پیام دارد.

ما در عاشورا ظهور و بروز كمالات انسانی و رشد معنوی، شجاعت و مساوات را داریم که هر کدام از این موارد پیام های فراگیری با خود دارد که می تواند زمینه جذب مردم جهان به اسلام را داشته باشد، اگر بتوانیم با کارهای فرهنگی موثر در رسانه ها روی این موارد تاکید کنیم، می تواند بسیار مفید و موثر باشد .

آیا مبارزه با اسلام ناب محمدی در دنیای کنونی هم دیده می شود، برای جلوگیری از این رویداد چه باید کرد؟

کسانی که با نهضت و حرکت امام حسین(ع) مخالفت کردند هنوز هستند و شگردشان عوض شده است و زیرا بعد از حکومت معاویه و یزید، اسلام اموی در قالب فکر و اندیشه ظاهر و حتي تئوريزه شد، و این طرز فکر هنوز از بین نرفته است و کسی مانند قاضي ابوبکر ابن عربی کتابی به نام "قواصم" دارد که در کمال بی شرمی به امام حسین (ع) توهین می کند و يا در عربستان در کتابی  از یزید به عنوان امیرالمومنین یاد کردند.

 امرورز هم این داعشی ها و تکفیری ها ادامه آن راهند، بنابراين اینگونه نیست که واقعه عاشورا صرفا یک واقعه تاریخی مربوط به 1375 سال قبل قلمدادکنیم، بلکه امتداد آن با روش هاي جديد وجود دارد،  از آن طرف پیام های عاشورا هنوز پررنگ است و پررنگ وپرجاذبه خواهد ماند، و برای همیشه تربیت ساز و حرکت آفرین خواهد بود.

پایان پیام/

http://www.shabestan.ir/detail/News/415303