نمی از یم رمضان/2
40 بازدید
موضوع: اخلاق و عرفان
نحوه تهیه : فردی
تاریخ نشر : Jul 11 2013 12:00AM
تعداد شرکت کننده : 0

تاريخ : ۱۳۹۲/۴/۲۰ - ساعت : ۵۳ : ۱۲ - گروه : فرهنگي - حوزه : دين و انديشه رمضان 92

نمی از یم رمضان/2- مقام رضا، مقام بالایی است که بندگان خالص خدا به آن می رسند و هرکسی لیاقت دست یابی به این مقام را ندارد/ حالات سیدالشهدا(ع) در عاشورا تجلی مقام رضا است؛ حضرت در لحظات آخر تجلی صبر و رضای خود را در قالب مناجات نشان داده که از درک آن عاجزیم

عكس

متن حجت‌الاسلام محمدامین پورامینی، استاد کلام مرکز تخصصی تربیت محقق مذاهب اسلامی در مصاحبه با خبرنگار «نسیم»، به شرح دعای دومین روز ماه مبارک رمضان پرداخته است که در ادامه تقدیم خوانندگان می شود:
بسم الله الرحمن الرحیم
«اللَّهُمَّ قَرِّبْنِی فِیهِ إِلَى مَرْضَاتِکَ وَ جَنِّبْنِی فِیهِ مِنْ سَخَطِکَ وَ نَقِمَاتِکَ وَ وَفِّقْنِی فِیهِ لِقِرَاءَةِ آیَاتِکَ بِرَحْمَتِکَ یَا أَرْحَمَ الرَّاحِمِینَ»
خدایا مرا در این ماه به خشنودى‏ات نزدیک کن و از خشم و انتقامت‏ برکناردار و به قرائت آیاتت موفق کن، اى مهربان‏ترین مهربانان.

در فراز اول این دعا آمده است:« اللهمّ قَرّبْنی فیهِ الى مَرْضاتِکَ»؛ خدایا مرا نزدیک کن به آنچه مورد رضای تو است، یعنی خداوندا به آن اعمالی که مایه رضای تو است مرا نزدیک کن. مقام رضا، مقام بالایی است که بندگان خالص خدا به آن می رسند و هرکسی لیاقت دست یابیبه این مقام را ندارد.
در پایان سوره مبارکه فجر که در روايات از آن به سوره امام حسین(ع) ياد شده است از مقام رضا صحبت شده است، می فرماید: «یا أَیَّتُهَا النَّفْسُالْمُطْمَئِنَّةُ ارْجِعی‏ إِلى‏ رَبِّکِ راضِیَةً مَرْضِیَّةً فَادْخُلی‏ فی‏ عِبادی وَ ادْخُلی‏ جَنَّتی » ای نفس آرام گرفته به سوی پروردگارت باز گرد در حالی که تو از او راضی هستی و او از تو راضی، پس داخل بندگان من شو، و وارد بهشت من شو. (سوره فجر: 27- 30)
حالات سیدالشهدا(ع) در روز عاشورا تجلی مقام رضا است؛ حضرت در لحظات آخر تجلی صبر و رضای خود را در قالب مناجات نشان داده است که از درک آن عاجزیم، آن کلمات و عبارات در حالی صادر شده است که خود غرق در خون بر روی زمین افتاده و در حالی است که او عزیزترین افراد خویش در مقابل چشمانش پرپر شده و خاندانش در آستانه اسارت قرار گرفته اند.
در فراز اول دعای روز دوم ماه مبارک رمضان از خداوند می خواهیم که ما را به آنچه مورد رضای اوست نزدیک سازد؛ گامی برداریم وکاری انجام دهیم که مورد رضایت وخوشنودی او باشد، چون اعمال ما بر دو دسته است؛ دسته اول: کارهایی که ما را به خدا نزدیک می کند و دسته دوم: کارهایی که ما را از خدا دور می کند، در این فراز از دعا از خدا می خواهیم اعمال وکارهای ما را جزو اعمال دسته اول قرار دهد.
در فراز بعدی دعا آمده است: «وجَنّبْنی فیهِ من سَخَطِکَ و نَقماتِکَ»، سخط در مقابل رضا است و نقمت به معنای غضب است. معنای این فراز از دعا آن است که خدایا! از کارهایی که موجب ناراحتی و خشم و غضب تو است من را دور بدار.
در فراز سوم دعا آمده است:« و وفّقْنی فیهِ لقرآئةِ آیاتِکَ برحْمَتِکَ یا أرْحَمَ الرّاحِمین.»، برای خواندن آیات قرآنت به من توفیق ده، به حق رحمتت ای مهربان‌ترین مهربانان.
ماه مبارک رمضان ماه قرآن و بهار تلاوت قرآن است. حضرت زین العابدین(ع) در ماه مبارک رمضان 40 ختم قرآن می‌کردند. یعنی هر روز یک ختم کامل بعلاوه یک مقدار اضافه تر.
مرحوم امام خمینی نیز با توجه به این که بار بسیار سنگین رهبری انقلاب و مرجعیت دینی را بر دوش داشتند با توجه به کهولت سن و کسالتی که داشتند ولی با این همه مقید بودند که در ماه مبارک رمضان روزی ده جزء از قرآن را تلاوت کنند و تمام جلسات سخنرانی خود را تعطیل می‌کردند.
ماه رمضان ماه نزول قرآن در مهمترین شب آن یعنی شب قدر است، تلاوت قرآن در ماه مبارک رمضان جلوه خاصی دارد و بسیار با اهمیت است چنان که در این فراز از دعا از خداوند می خواهیم توفیق تلاوت در ماه مبارک را داشته باشیم.
کفعمی در ثواب این دعا نقل کرده است: «کسی که این دعا را بخواند خدای تبارک و تعالی به ازای هر گام او یک سال عبادتی که روزهای آن را روزه باشد و شب های آن را به عبادت گذرانده باشد عطا میکند.» این ها همه تفضل خداوندی است که راه میان‌بر برای بندگان خویش می‌نمایاند، و آنان را برای پیمودن این راه تشویق و ترغیب می سازد، همچنانکه برای ثواب دعای روز اول ماه مبارک رمضان کفعمی آورده است که خدای تبارک و تعالی یک ملیون درجه به او می بخشد و یک میلیون سیئه را از او می زداید، این گونه تشویق ها برای بیان وجود ظرفیت و زمینه برخورداری انسان از نعمت های ویژه ای است که در این ماه وجود دارد.

http://www.nasimonline.ir/NSite/FullStory/News/?Id=563266