روشنگری در مسائل فقهی، اعتقادی و تاریخی
29 بازدید
موضوع: فقه و اصول
مصاحبه کننده : سمیرا سرخان زاده خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران
نحوه تهیه : فردی
تاریخ نشر : Aug 31 2012 12:00AM
تعداد شرکت کننده : 0

با رویکرد روشنگری در مسائل فقهی، اعتقادی و تاریخی

  «فقه المسائل الخلافیه» تالیف می‌شود

10 شهریور 1391 ساعت 13:47
حجت‌الاسلام والمسلمین محمدامین پورامینی این روزها به نگارش کتابی با عنوان «فقه المسائل الخلافیه» در حوزه مباحث فقهی اختلافی شیعه و اهل سنت می‌پردازد.-
پورامینی در گفت‌وگو با خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، در این باره اظهار کرد: ما شیعیان در پاره‌ای از مسایل فقهی و غیرفقهی با اهل سنت اختلاف نظر داریم از این رو کوشیدم در گفتمانی علمی و به دور از اهانت به سایر مذاهب، این مباحث اختلافی را بررسی کنم. 

متخصص حوزه ادیان و مذاهب درباره ضرورت تدوین چنین آثاری گفت: از آنجا که بحث فقه مقارن از جمله موضوعات جامعه علمی به‌شمار می‌آید، چنانچه بخواهیم با پیروان ادیان و مذاهب دیگر وارد گفت‌وگو شویم، باید بر اساس مبانی علمی به این بحث بپردازیم، لذا آگاهی از این مبانی اختلافی در این‌جا ضروری به‌نظر می‌رسد.

این استاد حوزه فقه و اصول با اشاره به این که کتاب «فقه المسائل الخلافیه» را به زبان عربی می‌نگارد، بر جنبه روشنگری اثرش تاکید کرد و گفت: پیش‌بینی می‌کنم تالیف آن را تا پایان سال جاری به پایان برسد. 

پورامینی در پاسخ به این سوال که چرا این آثار را به زبان عربی می‌نگارد، گفت: از آنجایی که متن اصلی «فقه المسائل الخلافیه» بخشی از سرفصل‌های تدریس‌ام در حوزه علمیه کشور سوریه بود، تصمیم گرفتم به همان شکل قبلی آن را تکمیل و منتشر کنم. 

حجت‌الاسلام والمسلمین محمدامین پورامینی کتاب‌هایی نظیر «از جهاد تا شهادت در قرآن و روایت»، «اربعین حسینی»، «اسرار و معارف حج»، «حجر اسماعیل»، «کاروان امام حسین(ع) در شام»، «ضیافت ابرار»، «حاجت‌ها و وسیله‌ها»، «الایام الشامیة من عمر النهضة الحسینیة»، «الامام جعفر الصادق(ع) رمز الحضارة الاسلامیة» و «صلاة التراویح، تحقیق مقتل الامام الحسین(ع)» را به زبان فارسی و عربی به رشته تحریر در آورده است.

همچنین وی در نگارش مجموعه کتاب‌های «معجم احادیث الامام المهدی(ع)» و «مع الرکب الحسینی من المدینه الی المدینه» مشارکت داشته است.
کد مطلب : 147171