انتشار کتاب «المروی من کتاب علی(ع)» در لبنان
32 بازدید
موضوع: علوم حدیث
مصاحبه کننده : خبرگزاری کتاب ایران
نحوه تهیه : فردی
تاریخ نشر : Aug 26 2012 12:00AM
تعداد شرکت کننده : 0

انتشار کتاب «المروی من کتاب علی(ع)» در لبنان

5 شهریور 1391 ساعت 15:27

دست‌نوشته‌های نخستین پیشوای شیعیان حضرت علی(ع) که حجت الاسلام والمسلمین محمدامین پورامینی آن‌ها را در کتاب «المروی من کتاب علی(ع)» گردآوری کرده است در لبنان نیز منتشر شد.-


حجت‌الاسلام محمدامین پورامینی،‌ در گفت‌وگو با خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، با اشاره به این که کتابش اوایل سال جاری به همت مرکز فقهی ائمه اطهار(ع) در قم منتشر شد، عنوان کرد: اصل این کتاب که مجموعه دست‌نوشته‌های امام علی(ع) بر اساس سخنان پیامبر گرامی اسلام است، نخستین کتاب تاریخ اسلام به‌شمار می‌آید که در حال حاضر در دسترس نیست.

کارشناس و محقق حوزه تاریخ و سیره، احادیثی که پیامبر اسلام مطرح کردند را از  مطالبی عنوان کرد که امام علی(ع) در این کتاب نگاشته‌اند و گفت: اصل این کتاب اکنون موجود نیست و به دلیل آن‌ که در شمار میراث اهل‌بیت(ع) قرار دارد، در دست حضرت حجت(عج) است. 

پورامینی با اشاره به این که اهل‌بیت(ع) در طول تاریخ مطالبی را به فراخور مناسبت‌ها از این کتاب نقل می‌کردند، گفت: بر اساس منابع گوناگون شیعه و اهل سنت، مطالبی از این کتاب را که در طول تاریخ 250 ساله عنوان شده‌اند جمع‌آوری، دسته‌بندی و به نحوی آن را بازسازی کرده‌ام، گرچه این اثر تمام مطالب کتاب اصلی را دربر ندارد اما کوشیدم بر اساس مستندات و منابع موجود، آن میزان از منابع اصلی استخراج کنم.

این محقق حوزه فقه و اصول درباره محتوای کتاب «المروی من کتاب علی(ع)» گفت: این اثر به مباحث مختلفی اشاره دارد که به صورت کلی به دو دسته فقهی و مسایل غیرفقهی تقسیم‌بندی می‌شوند. از  موضوعات آن می‌توان به مباحث قرآنی، تاریخ انبیا، مساله امامت و ولایت، معارف دینی، دعا و جلوه‌های اخلاقی، آداب معاشرت، مسایل بهداشتی، اخبار آینده اشاره کرد.

متخصص حوزه ادیان و مذاهب یادآور شد: این اثر در بخش فقهی ناظر به مباحثی نظیر نماز، حج، آداب طهارت، امر به معروف و نهی از منکر، خرید و فروش، اجاره، وصیت، قسم خوردن، ازدواج و طلاق، ارث، قضاوت و داوری، قصاص و احکام فقهی خوردنی‌ها و آشامیدنی‌هاست. 

نویسنده کتاب «از جهاد تا شهادت» با اشاره به این که جای خالی ترجمه فارسی «المروی من کتاب علی(ع)» در منابع احساس می‌شود، عنوان کرد: علاقه فراوانی به ترجمه فارسی این کتاب دارم اما به دلیل لزوم تکمیل برخی نوشته‌ها و اشتغال به تدریس نمی‌توانم آن را ترجمه کنم از این رو از اقدام متخصصانی که توانمندی ترجمه این کتاب را دارند، استقبال می‌کنم. 

وی در پایان گفت: مرکز دارالجواد الائمه(ع) بیروت نیز به‌تازگی این کتاب را در کشور لبنان منتشر کرده است.

نخستین چاپ کتاب «المروی من کتاب علی(ع)» اوایل سال جاری از سوی مرکز فقهی ائمه اطهار(ع) در قم با شمارگان هزار نسخه در 548 صفحه به زبان عربی منتشر شده است.


کد مطلب: 147296

آدرس مطلب: http://www.ibna.ir/vdcgyu9q3ak9tx4.rpra.html

 

خبرگزاری کتاب ایران (IBNA)

  http://www.ibna.ir