شخصیت‌شناسی فاطمه زهرا(س)
71 بازدید
تاریخ ارائه : 2/3/2013 11:48:00 AM
موضوع: تاریخ و سیره

در کتابی از حجت‌الاسلام والمسلمین پورامینی انجام شد

  شخصیت‌شناسی فاطمه زهرا(س) بر اساس منابع اهل سنت 

9 بهمن 1391 ساعت 9:44
حجت‌الاسلام والمسلمین محمدامین پورامینی، محقق و نویسنده حوزه دین، تنها با استفاده از برخی منابع اهل سنت، کتابی درباره شخصیت فاطمه زهرا(س) تالیف کرده است که به نظر وی تنها بر جنبه‌های احساسی تکیه ندارد.-
این نویسنده در گفت‌وگو با خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، عنوان کرد: این کتاب، موضوعات مرتبط با حضرت زهرا(س) را با نگاهی به منابع تاریخی و روایی اهل سنت بررسی می‌کند. همین رویکرد را در کتاب دیگرم با عنوان «خورشید کربلا» که درباره امام حسین(ع) بود، نیز استفاده کردم.

حجت‌الاسلام والمسلمین پورامینی درباره چرایی برگزیدن منابع اهل سنت برای نوشتن این اثر گفت: خواستم در این کتاب رویکردی داشته باشم که مخاطبان آن اعم از شیعه و سنی نسبت به مقام حضرت زهرا(س) خاشع شوند.

وی افزود: اگر تنها از منابع شیعه استفاده می‌کردم عده‌ای خود را از مطالعه این اثر و شناخت حضرت فاطمه(س) محروم می‌کردند.

پورامینی، تبیین موضع‌گیری‌های حضرت زهرا(س) را از موارد مهمی دانست که در شناخت شخصیت ایشان باید در نظر گرفت و گفت: موضع‌گیری‌های ایشان از آن جهت که مورد تایید رسول اکرم(ص) بود، اهمیت زیادی دارند.

وی ادامه داد: با توجه به منابع اهل سنت، موضع‌گیری‌های حضرت فاطمه زهرا(س) مطابق با نظرات رسول اکرم(ص) بوده است و به همین دلیل باید از این موضع‌گیری‌ها تبعیت کنیم. همچنین این فرمایش پیامبر اکرم(ص) که رضای زهرا(س) رضای من و رضای من رضای خداوند است، عصمت این بانوی بزرگوار اسلام را اثبات می‌کند.

این محقق و نویسنده یادآوری کرد: اگر چنین نگاه مستند و اساسی را به شخصیت ایشان نداشته باشیم و تنها به جنبه احساسی قضیه اکتفا کنیم از مسایل اصلی بازمی‌مانیم.

پورامینی در پایان گفت: این اثر در مرحله صفحه‌آرایی است اما هنوز عنوان مناسبی برای آن پیدا نکرده‌ام. مرکز فقهی ائمه اطهار انتشار کتاب را بر عهده دارد.
کد مطلب : 160314

http://www.ibna.ir/vdccsxqs02bqe18.ala2.html